Deputy Governors

Name Tenure
Shri S. S. Mundra 30.07.2014 onwards
Shri R. Gandhi 03.04.2014 onwards
Dr. Urjit R. Patel 14.01.2013 onwards
Shri H R Khan 04.07.2011 to 03.07.2014
04.07.2014 onwards
Shri Anand Sinha 19.01.2011 to 18.01.2014
Dr. Subir Gokarn 24.11.2009 to 31.12.2012
Dr.K.C.Chakrabarty 15.06.2009 to 25.04.2014
Smt Usha Thorat 10.11.2005 to 09.11.2010
Smt Shyamala Gopinath 21.09.2004 to 08.09.2009
09.09.2009 to 20.06.2011 (forenoon)
Shri V Leeladhar 21.09.2004 to 08.12.2008 (forenoon)
Smt. K J Udeshi 10.06.2003 to 12.10.2005
Rakesh Mohan 09.09.2002 to 31.10.2004
02.07.2005 to 10.06.2009
G P Muniappan 01.07.2001 to 31.05.2003
Vepa Kamesam 01.07.2001 to 23.09.2003
24.09.2003 to 23.12.2003
Jagdish Capoor 01.01.1997 to 30.06.2001
01.07.1999 to 30.06.2001
Y V Reddy 14.09.1996 to 31.08.2001
01.09.2001 to 31.07.2002
R.V. Gupta 02.05.1995 to 30.11.1997
S.P. Talwar 07.11.1994 to 30.06.1999
01.07.1999 to 30.06.2001
D.R. Mehta 11.11.1992 to 21.02.1995
S.S. Tarapore 30.01.1992 to 30.09.1996
R. Janakiraman 16.05.1990 to 15.05.1993
P.R. Nayak 01.04.1987 to 31.03.1992
P.D. Ojha 29.04.1985 to 28.04.1990
R.K. Kaul 01.10.1983 to 30.09.1986
M.V. Hate 12.03.1982 to 11.03.1985
C. Rangarajan 12.02.1982 to 11.02.1987
12.02.1987 to 20.08.1991
A. Ghosh 21.01.1982 to 20.01.1987
21.01.1987 to 20.01.1992
M. Ramakrishnayya 02.01.1978 to 31.01.1983
J.C. Luther 04.01.1977 to 01.06.1977
P.R. Nangia 29.12.1975 to 15.02.1982
K.S. Krishnaswamy 29.12.1975 to 31.03.1981
R.K. Sheshadri 26.07.1973 to 25.07.1976
S.S. Shiralkar 18.12.1970 to 25.07.1976
V.V. Chari 17.11.1970 to 30.11.1975
R.K. Hazari 27.11.1969 to 26.11.1977
P.N. Damry 13.02.1967 to 12.02.1972
13.02.1972 to 15.03.1972
Prof. J.J. Anjaria 01.02.1967 to 28.02.1970
A. Bakshi 24.01.1967 to 08.09.1969
B.N. Adarkar 16.06.1965 to 03.05.1970
B.K. Madan 01.07.1964 to 31.01.1967
M.R. Bhide 29.02.1964 to 25.01.1967
C.S. Divekar 12.11.1962 to 11.11.1965
D.G. Karve 01.03.1962 to 29.02.1964
M.V. Rangachari 01.03.1960 to 28.02.1965
B. Venkatappaiah 01.07.1955 to 30.06.1960
01.07.1960 to 28.02.1962
K.G. Ambegaonkar 01.03.1955 to 13.01.1957
01.03.1957 to 29.02.1960
J.V. Joshi 11.09.1952 to 10.01.1953
Ram Nath 08.06.1951 to 08.07.1951
09.07.1951 to 08.07.1956
09.07.1956 to 08.07.1959
N. Sundaresan 01.01.1950 to 31.12.1954
W.T. McCallum 15.04.1946 to 14.08.1946
15.04.1948 to 14.07.1948
M.G. Mekhri 08.07.1946 to 07.07.1951
C.R. Trevor 16.08.1943 to 31.12.1949
Wajahat Hussain 16.08.1943 to 04.12.1945
C.D. Deshmukh 22.12.1941 to 10.08.1943
Manilal B. Nanavati 21.12.1936 to 21.12.1941
Captain Sir Sikander Hyat Khan 01.04.1935 to 20.10.1935
Sir James B. Taylor 01.04.1935 to 30.06.1937
Server 214
Top